Avaldatud: 23.10.2024
Varjatud katsumused. Märgid kontrollivast käitumisest ja julgus enda eest seista
Jõuluaja lähenedes ootavad paljud meist rõõmsaid koosviibimisi, kuid on naisi, kes seostavad seda perioodi hirmu ja ärevusega, eriti kui tegemist on lähisuhtevägivalla ohvriga. Väärkohtlemine ei võrdu alati füüsilise vägivallaga. Sageli avaldub see hoopis varjatud kujul. Pühade ajal võib selline käitumine süveneda, kui väärkohtleja väljendab suuremat soovi kontrollida rahalisi vahendeid või partneri välimust.
Majanduslik väärkohtlemine võib tähendada näiteks seda, et partner piirab naise võimalust kasutada rahalisi vahendeid, muutes ta jõuetuks ja endast sõltuvaks. Välimuse kontrollimine on veel üks väärkohtlemise vorm, mis jääb sageli tähelepanuta. Partner võib dikteerida, mida naine peab selga panema ja kuidas välja nägema, ta võib kritiseerida teda meigi kandmise eest või nõuda, et ta riietuks viisil, mis varjab tema figuuri. Äärmuslikel juhtudel survestatakse naisi muutma oma keha või välimust, et täita partneri nõudmisi. Need pealtnäha väikesed sekkumised avaldavad sügavat psühholoogilist mõju, röövides naiselt tema identiteedi ja enesekindluse.
Pühade ajal sagenevad ka huumoriks maskeeritud pahatahtlikud kommentaarid, solvangud ja alandavad naljad, mis isoleerivad ohvreid veelgi enam. Paraku häbenevad paljud naised sellest rääkida, eriti pühade ajal, mis on mõeldud rõõmustamiseks ja tähistamiseks.
Kuid oma loo rääkimine ja abi otsimine on esimene samm tervenemise suunas. Novembri aktsioon 16 päeva naistevastase vägivalla vastu kutsub üles parandama teadlikkust lähisuhtevägivallast ja sellele vastu astuma. Avon toetab organisatsioone, mis abistavad väärkohtlemise all kannatavaid naisi. Igaüks meist saab anda oma panuse, tehes selleks kas annetuse või julgustades oma sõpru abi otsima. Üheskoos saame murda vaikuse ja tuua lootust neile, kelle kannatused jäävad varjatuks.